oiec
12 بهمن 1401 - 15:34

کلاهبرداری تحت عنوان "کمک به آسیب‌دیدگان زلزله "

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا درباره ترفند کلاهبرداران سایبری با موضوع "جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای هموطنان زلزله‌زده " هشدار داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سرهنگ رامین پاشایی  ضمن همدردی با هموطنان زلزله‌زده شمال غرب کشور  اظهار کرد: متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که مجرمان سایبری با سوء استفاده از موقعیت ایجاد شده با تحریک اذهان عمومی و بعضا سوء استفاده از نام، اعتبار و شهرت افراد مشهور و نامی کشور؛ تحت عنوان "جمع آوری کمک های مردمی به منظور یاری رساندن به آسیب دیدگان زلزله اخیر در استان های شمال غربی کشور ، به خصوص شهرستان خوی" از طعمه های خود کلاهبرداری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان به هیچ عنوان فریب این تبلیغات را نخورند ، خاطر نشان کرد: عموم مردم می توانند در صورت تمایل به اهدای کمک های نقدی یا غیر نقدی به مناطق آسیب دیده ، صرفا موضوع را از طریق سایت های رسمی و مراجع قانونی که مجوزهای لازم را دارند و نام و مشخصات و شماره حساب های آنها از طریق رسانه های ملی و خبرگزاری های معتبر اطلاع رسانی می شود، اقدام نمایند.

این مقام مسئول ادامه داد: افراد کلاهبردار با سوء استفاده از این حوادث، با جلب اعتماد مردم در فضای مجازی و دریافت مبالغی به عنوان کمک به زلزله زدگان، کاربران را به درگاه های جعلی بانکی (فیشینگ) هدایت می نمایند و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب طعمه های خود می کنندو یا با اعلام شماره حساب های شخصی مترصد کلاهبرداری مالی از هموطنان هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه سوء استفاده از نام و اعتبار افراد شناخته شده و نامی در این فرآیند محتمل است به این افراد توصیه نمود ، مراقب ترفند مجرمان سایبری باشند و در صورت تمایل به مشارکت در  طرح های کمک رسانی به آسیب دیدگان حتما با موسسات و سازمان هایی که دارای اعتبار و وجاهت قانونی هستند ، همکاری نمایند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا تصریح کرد: افرادی که در این شرایط اقدام به انتشار مطالب کذب و شایعه برای تشویش اذعان عمومی کنند نیز تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1013072