oiec
12 بهمن 1401 - 17:34

اردوغان: از درخواست عضویت سوئد در ناتو حمایت نمی‌کنیم

در ادامه تنش‌ها بین آنکارا و استکهلم به دلیل هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، رئیس‌جمهور ترکیه گفت آنکارا به درخواست عضویت فنلاند در ناتو نگاه مثبتی دارد اما از درخواست عضویت سوئد حمایت نمی‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه چهارشنبه (اول فوریه، ۱۲ بهمن) گفت آنکارا به درخواست عضویت فنلاند در ناتو نگاه مثبتی دارد اما از درخواست عضویت سوئد حمایت نمی‌کند. 

به گزارش شبکه چینی سی‌جی‌تی‌ان، اردوغان در سخنانی برای نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه گفت: سوئد نباید به خود زحمت تلاش در این مرحله را بدهد. تا زمانی که اجازه سوزاندن قرآن را بدهند، ما به درخواست عضویت آن‌ها در ناتو بله نخواهیم گفت.

اردوغان یکشنبه هم گفته بود که آنکارا می‌تواند به طور جداگانه پیش از سوئد با پیوستن فنلاند به ناتو موافقت کند. مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه هم بعد از وی اظهارات مشابهی را بیان کرد. وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری مشترک با همتای مجارستانی خود گفت که ترکیه نمی‌تواند با الحاق سوئد به ناتو موافقت کند.

از زمان مطرح شدن بحث الحاق سوئد و فنلاند به ناتو، ترکیه به عنوان یکی از اعضای این ائتلاف نظامی غربی شروطی را برای اعلام موافقت با عضویت آن‌ها در ناتو اعلام کرده است. عضویت یک کشور تازه در ناتو طبق اساسنامه این ائتلاف، به موافقت همه کشورهای عضو نیاز دارد.

به دنبال اقدام هتاکانه در سوئد، روابط متشنج این کشور با ترکیه دچار تنش‌های تازه‌ شده و آنکارا سفر از قبل برنامه ریزی شده اخیر وزیر دفاع سوئد به آنکارا را لغو کرد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان با اشاره به تن ندادن سوئد به خواسته‌های آنکارا گفته بود، ممکن است ترکیه تصمیم متفاوتی در خصوص پیوستن فنلاند به ناتو اتخاذ کند که باعث شوکه شدن سوئد خواهد شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1013375