oiec
15 مرداد 1401 - 01:21

کاخ سفید: اقدام چین در توقف برخی ارتباطات با آمریکا غیرمسوولانه است

نیویورک – ایرنا- هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به اقدام چین مبنی بر قطع همکاری با آمریکا در برخی حوزه ها، این اقدام را غیرمسوولانه خواند.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه به وقت محلی افزود که آمریکا علاقه به کاهش فوری تنش ها با چین دارد اما اقدام چین در توقف برخی ارتباطات با واشنگتن غیر مسوولانه است.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس از روزها جنجال آفرینی درباره سفرش، سرانجام شامگاه سه شنبه ۱۱ مرداد ماه وارد تایوان شد و در تاریکی شب مورد استقبال مقام‌های این جزیره قرار گرفت.

وزارت خارجه چین سه‌شنبه شب در اعتراض به سفر پلوسی به جزیره تایوان، سفیر این کشور را احضار کرد.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که پس از ورود پلوسی به جزیره تایوان منتشر شد، گفت که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت بر روابط سیاسی چین و آمریکا تأثیر می‌گذارد.

جان کربی همچنین گفت که  آمریکا در ارتباط با تایوان مطلبی برای اصلاح ندارد.

پس از درخواست چین از آمریکا مبنی بر "تصحیح اشتباهات خود" در ارتباط با سفر نانسی پلوسی به تایوان، کربی گفت که آمریکا هیچ چیز برای اصلاح ندارد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد سفارت چین در واشنگتن راهکاری را برای پایان دادن به بحران جدید در روابط میان کشورش و آمریکا مطرح کرد.

"جینگ کوان"  تنها راه برون رفت از بحران در روابط آمریکا و چین که با سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان به اوج خود رسیده، را اصلاح فوری اشتباهات واشنگتن در مساله تایوان دانست.

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/taiwan-premier-evil-neighbour-next-door-is-showing-off-her-power-our-door-2022-08-05/

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 538242